Кров у сечі: причини, діагностика, лікування

Кров у сечі (гематурія) – симптом, що виражається наявністю в сечі еритроцитів. Видільна система людини реагує на будь-який стан нашому організмі, так наприклад, токсини хімічного та біологічного походження, як правило, виводяться нирками. Безпосередньо в нирках патологічні процеси можуть підвищити проникність мембрани ниркових клубочків, що згодом може привести до просочування формених елементів крові. Якщо в сечі з’явилася кров, слід негайно звернутися за медичною допомогою, так як даний стан може бути для життя вкрай небезпечно.

Типи гематурії

З причин виникнення класифікують екстраренальную гематурію – вона не пов’язана з травмою або захворюванням нирки, ренальную – пов’язану безпосередньо з нирковою патологією, постренальную – в результаті ураження сечового міхура і сечовивідних шляхів.

Надо разместить объявление бесплатно? Сайт где работают Ваши объявления. Разместить объявление бесплатно на портале raskleika.by.

Наявність у сечі крові може бути достатньо великим, в даному випадку вона забарвлюється в один з відтінків червоного або повністю в червоний колір. У даному випадку мова йде про макрогематурии.

Якщо сеча свій природний колір зберігає, але певна кількість еритроцитів тут все-таки присутня, значить, має місце мікрогематурія.

Все залежить від того в який порції сечі є кров, що розділяють гематурію початкову (кров у першій порції), тотальну (в 3-х працях), гематурію кінцеву (кров спостерігається в останній порції сечі). Подібне розділення допомагає виявити, який вражений рівень сечовидільної системи: чим більше поразка – тим еритроцити пізніше з’являться.

Симптоми гематурії

Супроводжувати гематурію може біль в уретрі і сечовому міхурі в процесі сечовипускання, перед його початком, або вщухає постійний біль.

Дуже інформативний характер болю для диференціального діагнозу:

Біль під лопаткою, в області попереку, в боці може вказувати на травму, запалення нирки, нефроптоз (опущення нирки).

Блідість, слабкість, запаморочення, спрага – загальні симптоми крововтрати, часто присутні при інтенсивній тотальної гематурії.

Виділення конкрементів, піску – ознака сечокам’яного захворювання.

Виділення довгастих згустків (циліндрів) бурого або світло-жовтого кольору – травматичне або запальне ураження паренхіми нирок.

Зелений, жовтий колір шкіри і склер може вказати на недостатню функцію жовчного міхура, печінки, гемоліз (руйнування) еритроцитів.

Випорожнення сечового міхура неможливі. Стан виникнути може при гострому тривалому або масивному хронічному кровотечі в сечовидільної системи з дуже швидким утворенням великої згустку крові, що перекриває в уретру вхід. Також можливість виходу сечі перекрити може великий камінь.

Причини:

    пієлонефрит (запалення ниркових мисок); бактеріальна інфекція сечового міхура; гломерулонефрит (запалення канальців і ниркових клубочків); в сечовому міхурі або нирках; полікістоз нирок; рак сечового міхура, нирки, простати; артеріо-венозна фістула, аневризма; гемангіома нирки; поразку аутоімунними комплексами тканин нирок; запалення насінних пухирців; травма сечовивідних шляхів або нирок; туберкульоз сечового міхура, нирки; хронічна ниркова недостатність; гостра інтоксикація; тромбоз, емболія вен і артерій; гостре вірусне захворювання; поліпи уретри; різке спорожнення переповненого сечового міхура під час гострої затримки сечі (більше одного літра) і некоректна катетеризація; пороки у розвитку нирки.

Діагностика гематурії

З метою виявлення гематурії проводиться лабораторне дослідження сечі. Забарвлення сечі може вводити в оману, оскільки вона не завжди приймається за показник наявності в ній крові. У світло-червоний колір або навіть брудно-рожевий забарвити сечу можуть пігментні речовини різних харчових продуктів.

Аналіз по Нечипоренко. Перша ранкова сеча збирається в кол-ве 100-150 мл. Потрібно безпосередньо перед збором провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів. Для збору сечі тара повинна бути стерильна. Доставка в лабораторію матеріалу здійснюється протягом 2-ух годин.

Аналіз добового об’єму сечі. На аналіз сечу збирають, починаючи з 2-го ранкового сечовипускання, і вже закінчуючи першим сечовипусканням з ранку наступного дня. Весь наявний добовий обсяг сечі збирається в одну ємність, обсяг фіксують, після цього перемішують і відливають у ємність частина 100-150 мл. Необхідно в процесі збору матеріалу дотримуватися особистої гігієни, застосовується спеціальний консервант для кращого збереження сечі.

Мікроскопія осаду може визначити кількість еритроцитів знаходяться в полі зору.

< strong> Мікроскопія фазово-контрастна . Даний метод дозволяє з’ясувати чи уражені канальці і клубочки.

Аналіз забарвлених флоксіном еритроцитів у буферному розчині . Діагностика грунтується на порівнянні кольору і форми еритроцитів.

Щоб провести диференціальну діагностику роблять УЗД нирок та органів малого тазу, екскреторну урографію, цистоскопію з біопсією, біопсію нирок, ретроградну ренографію, дослідження яєчок і простати, біохімічний та загальний аналіз крові, виявлення до вірусів гепатиту антитіл, посів на живильному середовищі сечі (виявлення бактеріальної інфекції), рентген і комп’ютерну томографію (виявлення стороннього тіла).

Лікування гематурії

Так як гематурія – це всього лише симптомом, то лікування її завжди проводять в комплексі з терапією основного захворювання.

Проводять купірування кровотечі, призначаючи для цього Дицинон, Вікасол, Амінокапронову кислоту, 10% розчин хлористого кальцію. При крововтраті більше 500 мл роблять інфузійну терапію, щоб заповнити об’єм крові (вибирається препарат за показаннями).

Якщо в уретрі або сечоводі присутній конкременту, призначаються теплові процедури і спазмалітікі для полегшення його відходження. Якщо самостійно камінь вийти не може, проводиться оперативне або цістоскопіческое його витяг.

Травми нирки з утворенням гематом і розривом тканин підлягають хірургічному екстреного лікуванню.

Якщо поєднується гематурія з високою протеїнурією цілком доцільно призначення кортикостероїдів.

При гематурії хронічної призначаються препарати заліза, вітаміни В групи.

Дитяча гематурія

Поява крові в сечі у дітей найчастіше пов’язане з ураженням паренхіми нирки. У більш ранньому віці, найчастіше незадовго після моменту народження, вже дають про себе знати вроджені вади: наявність кіст, губчаста нирка та ін. Профілактичні обстеження малюка включають обов’язково аналіз сечі. Туберкульозна інфекція протікати може агресивно в ранньому дитинстві, це призводить до ураження всіх внутрішніх органів і викликати може ниркові хронічні кровотечі. Спадкові хвороби згортання крові призводять до появи множинних крововиливів, і в даному випадку гематурія поєднується з телеангіоектазії і гематомами. Дитина при падінні може травмуватися. При наявності у кровних родичів гематурії без якого-небудь збитку для здоров’я, у малюка досить імовірний діагноз сімейної доброякісної гематурії, що пов’язують з особливістю будови нирки.

Батьків обов’язково повинно насторожувати занепокоєння малюка, яке може бути проявом больового синдрому, затримка сечовипускання підвищена температура тіла, вимушене положення у сні тіла. Навіть якщо колір сечі нормальний, наведені симптоми вказують на можливість ураження нирок.

У ранньому віці стрептококова інфекція може викликати гематурію і вражати ниркову паренхіму. IgA-нефропатія нерідко виникає після перенесеної вірусної хвороби верхніх дихальних шляхів. Захворювання часто має доброякісний характер і не призводить до ниркової хронічній недостатності. Про злоякісному перебігу свідчить підвищення артеріального тиску, макрогематурія, протеїнурія.

Гематурія при вагітності

У вагітних поява крові в сечі найбільш вірогідно у 2-3-му триместрі. Плід поступово зростає, матка передавлює сечоводи, що негативно може позначитися на функції нирок. Застій у мисках сечі може спровокувати утворення каменів, що ушкоджують епітелій, що викликають кровотечу. Якщо ж жінка до вагітності має хронічну ниркову недостатність або перенесла запалення нирок, то ймовірність гематурії істотно зростає. Важливо диференціювати від маточного, кровотеча з сечовивідних шляхів, так як другий стан дуже небезпечно для плоду і матері.

Comments are closed.